Kas tai: krašto apmėtymo mašinos (overlokai)

Šiandien internete, reklaminiuose lankstinukuose ir žurnaluose galima rasti tikrai daug informacijos overlokų tema. Tačiau tokius straipsnius retai rašo meistrai ar profesionalai, turintys tiesioginės patirties su tokių mašinų aptarnavimu ir priežiūra.

Šio trumpo straipsnio tikslas – apibrėžti pagrindinius kriterijus, kurie, mūsų nuomone, yra ypač svarbūs, renkantis tam tikrą modelį. Mes pateikiame savo rekomendacijas ir pasiūlymus atsižvelgdami į ilgametę pardavimo patirtį ir atsiliepimus iš savo klientų.

Bendri overlokų bruožai

overloko siule 33

Visų pirma, norime paneigti plačiai paplitusią nuomone, kad siuvimo mašina ir overlokas – tas pats. Overloko pagrindinė funkcija –  nukirpti nereikalingą susivėlusį medžiagos kraštą ir kirpimo vietą apmėtyti. Tai padaroma keliais siūlais, kurie apgaubia medžiagos kraštą ir tokiu būdu sudaro apsauginę siūlę, kuri neleidžia detalės kraštui irti. Taip pat overlokas naudojamas gaminio detalių sujungimui (pavyzdžiui pažastų siūlės). Taigi, overlokas vienu metu apkerpa nereikalingą medžiagą, sujungia detales ir apmėto kraštą. Be to, kai kurie overlokai yra apjungti su plokščiasiūlėms mašinomis – tokios mašinos vadinamos kombainais. Jos atlieka ne tik mėtymą, bet ir plokščias siūles, grandininius ir dekoratyvinius dygsnius, kurie yra reikalingi palenkimo, apkantavimo ir kitoms operacijoms.

Overlokai nepakeičia siuvimo mašinų, o tik jas papildo, leisdami atlikti tokias operacijas, kurių dėl savo konstrukcijos siuvimo mašinos negali atlikti.

Pats didžiausiais šių mašinų privalumas tai siūlių elastingumas. Būtent todėl šios mašinos yra nepakeičiamos siuvant trikotažinius gaminius. Šiuolaikiniai overlokai gali apdirbti gaminį 5 (tik kombainai), 4, 3 ar 2 siūlais, atlikti plačias ir siauras apmėtymo siūles. Specialių pėdelių pagalba galima palengvinti tokias užduotis kaip raukiniai ar elastinės gumos prisiuvimas.

Visi overlokai turi diferencialią audinio padavimo sistemą. Ji leidžia išvengti medžiagos linkimo siuvant tamprias medžiagas ir lengviau išgauti nepriekaištingas siūles.

Mašinos yra lengvai reguliuojamos: lengva nusistatyti reikiamą siūlų įtempimą, dygsnio tankumą, medžiagos kirpimo vietą, pėdelės prispaudimo stiprumą ir kitus nustatymus. Apie viską yra pagalvota ir pritaikyta šiuolaikiniam vartotojui, todėl nebijokite eksperimentuoti ir stengtis išgauti nepriekaištingas siūles.

Visi šiuolaikiniai overlokai naudoja standartines buitines siuvimo adatas ir puikiai siuva su sintetiniais siūlais. Norėdami išgauti geriausius rezultatus – investuokite į truputį brangesnius siūlus. Taip ne tik pasiūsite aukštesnės kokybės gaminį, bet ir palengvinsite siuvimo procesą. Taip pat galima naudoti spalvotus, šilkinius ir tekstūrinius siūlus ir paversti savo darbelius individualiais ir unikaliais.

Atliekami dygsniai: 

atliekami dygsniai straipsniui


Apie overlokų gamintojus

Dabar, kai turite bendrą suvokimą overlokus ir jų siūlomas galimybes, aptarsime pagrindinius gamintojus ir jų siūlomas mašinas.

Rubina, Jaguar ir Janome  

Rinkoje šiandien platų overlokų asortimentą siūlo Rubina, Jaguar ir Janome. Šios kompanijos pasaulyje yra gerai žinomos overlokų gamybos srityje. Šių gamintojų overlokai pasiūlo optimalų kainos ir kokybės santykį. Jie atlieka visas standartines overlokines siūles ir puikiai tinka siuvimui namuose. Jeigu planuojate overloką naudoti namų reikmėms rekomenduojame rinktis šių gamintojų overlokus – tikrai neapsiriksite.

rubina 740 straipsniui jaguar straipsniui janome straipsniui

BERNINA

Klientai, kuriems svarbi nepriekaištinga kokybė ir paprastas valdymas, dažnai renkasi aukštesnio lygio gamintoją BERNINA (Šveicarija).

Šio gamintojo overlokai pasižymi ypač tiksliu siūlo įtempimo reguliavimu. Mašinose naudojama medžiagos nukirpimo peilio konstrukcija yra patobulinta – peilis turi atskirą vedamąją iš viršaus į apačią. Toks įrengimas garantuoja žymiai ilgesnį peilio tarnavimo laiką ir užtikrina kokybišką medžiagos nukirpimą, ypač siuvant megztas ir labai birias medžiagas. Tokie privalumai atliekamas siūles paverčia neatskiriamomis nuo profesionalių, ant parduotuvės rūbų sutinkamų siūlių.

Visi BERNINA overlokų modeliai dirba ypač tyliai. Šie overlokai lengvai susidoroja tiek su ypač plonomis medžiagomis, tiek ir su storomis (pvz. džinsas).

bernina overloku straipsniui krasto-apmetymo-masina-overlokas-bernina-700d

Overlokų rūšys

Buitiniai 4-ių, 3-jų siūlų overlokai

Dažniausiai kraštas yra apmėtomas 4 siūlais (2 adatų siūlai ir 2 apatiniai kilpiklio siūlai) arba 3 siūlais (1 adatos siūlas ir 2 apatiniai kilpiklio siūlai). Kai kurie modeliai turi galimybę persijungti į 2-jų siūlų apmėtymo režimą, pavyzdžiui BERNINA L450 ar RUBINA 840D. Tai atliekama pasinaudojant specialiu papildomu prietaisu (kilpiklio užaklinimu). Kas tai yra? Tai yra nedidelis metalinis kabliukas, kuris dedamas ant neįverto viršutinio (dešiniojo) kilpiklio. Kam to reikia? Šis kilpiklis su konverteriu reikalingas kaip tarpininkas tarp apatinio kilpiklio siūlo ir adatos siūlo. Kitaip tariant, jis ima apatinio kilpiklio siūlą ir perduoda adatai, o šių veiksmų pasėkoje gaunasi apmėtymas dviem siūlais.

Visi šiuolaikiniai, bet kurio gamintojo, modeliai gali atlikti labai panašų overlokinių siūlių skaičių. Taip pat jie visi turi tas pačias funkcijas: prispaudimo reguliavimą, peiliuko atjungimą, diferencialų medžiagos padavimą, peilio reguliavimą, perėjimą į siaurą siūlę ir dygsnio tankumo reguliavimą. Tad kaip matote pagrindinis skirtumas tam overlokų ne funkcionalumas, o surinkimo ir dalių kokybė. 

Buitiniai 5-ių siūlų overlokai (kombainai)

Jeigu Jūs nenorite, kad mašina apmėtytų medžiagos kraštą ir iškarto šalia siūtų grandininį dygsnį, tai gali atlikti tik 5 siūlų kombainai, apjungiantys savyje tiek overloką tie plokščiasiūlę mašiną. Tokios mašinos gali atlikti ne tik standartines overlokines operacijas, bet taip pat ir sudėtingas trikotažines siūles. Plokščiasiūlės funkcijos labai naudingos atliekant palenkimus ir apkantavimą.

5-ių siūlų buitiniai kombainai (pavyzdžiui: MERRYLOCK 3560CLRUBINA L10A, JUKI MO-735,  BERNINA 1300MDC) atlieka visas įmanomas overlokines ir plokščias siūles. Dėl savo sudėtingesnės konstrukcijos ir platesnių galimybių šios mašinos yra brangesnės nei įprasti overlokai.

Kombainas atlieka ne tik įprastus overlokinius dygsnius, bet ir plokčiasiūlės dygsnius ir 5 siūlų dygsnius: 

straipsniui

 

penki siūlai

overloku straipsniui kombainas

Taip pat reikia įvertinti ir dviejų atskirų mašinų variantą – tai truputį brangesnis, bet kur kas patogesnis sprendimas. Turint atskirą overloką ir atskirą plokščiasiūlę mašiną nereikia galvoti apie transformavimą iš vienos funkcijos į kitą. Tiesa tokiu atveju netenkate 5 siūlų operacijos, nes tiek overlokai tiek plokščiasiūlės būna tik 4 siūlų.


Tikimės šis straipsnis Jums buvo naudingas. Platesnę informaciją apie kiekvieną modelį rasite jo prekės kortelėje. Visus mūsų parduodamus overlokus ir kombainus rasite čia.

Prekė įdėta į krepšelį!
Krepšelis:
Peržiūrėti krepšelį